Kontakt na svého obchodního zástupce a referenta
Produktové datasheety a bezpečnostní listy
Přehled skladové dostupnosti produktů
Vzdělávací materiály
Novinky ohledně průmyslových těsnění
Informace o nových produktech a službách
Exkluzivní rady a tipy
Vyplňte vaše kontaktní údaje, ozveme se vám co nejdříve.
Zavoláme Vám ve vybraný čas a poradíme s čím budete potřebovat.
Náš obchodně-technický zástupce přijede k Vám do firmy na osobní konzultaci.
Důvodů netěsností na přírubových spojích může být mnoho, ale opakující se netěsnost bývá důsledkem neodstranění její skutečné příčiny. Jednou z příčin může být vliv zvoleného materiálu těsnění. Zejména pak nerespektování materiálových limitů daného těsnění ve vztahu k provozním parametrům.
Před samotnou montáží bychom si měli položit několik otázek. Pokud na ně budou všechny naše odpovědi kladné, lze předpokládat, že přírubový spoj bude následně bezpečný a spolehlivě těsný.
V dnešní době neexistuje universální těsnicí materiál, jako byl dříve používaný azbestový materiál „Klingerit”. Každý materiál má svoje limity a ty jsou dány jeho nejslabší částí.
Pro vláknitopryžové materiály obecně platí, že onou nejslabší částí je pryž, tj. NBR, CSM apod. Zejména se jedná o teplotní odolnost těchto elastomerů, která se pohybuje v rozsahu od -20 °C do maximálně 150 °C. Z tohoto důvodu nelze teplotní odolnost zvýšit ani přidáním např. grafitu, aramidu apod. Přesto se často setkáváme s argumentem, že tyto materiály lze „krátkodobě” použít i na 350 °C. Lze ale specifikovat pojem „krátkodobě”?
Poměr jednotlivých složek u vláknitopryžových materiálu je následující.
Oproti tomu azbestová těsnění byla tvořena z cca. 80 % samotným azbestem a zbytek potom doplňovala elastomerová pojiva a plniva.
Z velkého poměru elastomerových pojiv ve vláknitopryžových těsněních vyplývá, proč bývá jejich záměna za azbestová těsnění častou příčinou netěsností. Zejména u aplikací, které svojí teplotou přesahují 150 °C, dochází u elastomerů k jejich tvrdnutí, ztrátě objemu (tloušťky) a pružnosti. Z těchto důvodů se na přírubovém spoji (obzvláště kde se mění teplota) následně objevuje netěsnost.
Z naší praxe bychom jako jeden příklad za všechny mohli uvést řešení netěsnosti na špičkovém ohříváku páry. Jedná se o tlakovou nádobu s teplotami kolem 350 °C a tlakem páry 3,1 MPa. Netěsnost se na tomto zařízení objevovala vždy po snížení provozní teploty. Příčinou bylo použití vláknitopryžového těsnění, které bylo pro uvedené parametry naprosto nevhodné. Spolehlivost a těsnost spoje jsme vyřešili výměnou původního těsnění za těsnění Dynagraph se zvlněným nerezovým jádrem a grafitovou fólií.
Špičkový ohřívák
Těsnění Dyngraph
Parametry uváděné v materiálových listech dodavatelů jsou spíše marketingovou informací.
Informace v PT diagramech je z tohoto důvodu třeba číst s rezervou a s ohledem na konkrétní provozní a rozměrové parametry přírubového spoje. Zvláště pak pro aplikace těsnění kolem krajních hodnot uvedených v PT diagramech.
Příklad PT diagramu
Těsnění vyrobená z kvalitních vláknitopryžových materiálů mají v přírubovém spoji své místo. Musí však být používány pouze na aplikace, pro které jsou určeny.
Pokorny Industries Partnerství v kvalitě
© Pokorny industries s.r.o. 2024 - všechna práva vyhrazena
Vytvořeno servisdesign
Nevíte si rady?